There is something deeply satisfying about having your own ingredients, that you made, in the larder. Making your own gives you the peace of mind that you know exactly what you are feeding your family, and can be so much cheaper too e.g. our bagel recipe (scroll down) = approximately 20 cents each to make versus approximately $1 each bought at the shops.
Here is a list of our top 10 food basics recipes: